مستربچ لیزکننده (Slip)

مستربچ لیزکننده (Slip Masterbatch) یکی از مواد پرمصرف در صنعت است. این ماده با توجه به‌ مشخصه‌های ویژه‌ای که دارد، جهت کاربردهای متنوعی استفاده می‌شود. عملکرد مستربچ لیز کننده به گونه‌ای است که علاوه بر ایجاد لغزندگی بر روی سطح جسم، باعث کاهش اصطکاک سطح پلیمر می‌شود.

قیمت مستربچ لیز کننده با توجه به ویژگی‌ها و کیفیت محصول تعیین می‌شود. کیفیت محصول نیز به غلظت محصول نهایی، نوع مواد اولیه و افزودنی‌های مستربچ بستگی دارد. به عنوان مثال یکی از پرفروش‌ترین افزودنی‌های این محصول، از دسته‌ی آمیدهای نوع اول هستند. جهت خرید مستربچ لیزکننده با کیفیت باید به نکات مهمی توجه کرد. در ادامه به معرفی این نوع مستربچ، بیان مشخصات و ویژگی‌های مستربچ لیزکننده می‌پردازیم.

مشخصات مستربچ لیزکننده

به طور کلی لیزکننده‌ها موادی هستند که به دلیل داشتن خاصیت روان کنندگی، باعث کاهش اصطکاک از سطح جسم می‌شوند و یکی از پرکاربردترین مستربچ های افزودنی محسوب می‌شوند. این مواد اگر در حالت مذاب قرار بگیرند، حالتی لزج مانند دارند. با استفاده از کاربرد مواد لیزکننده، می‌توان تا حد زیادی میزان اصطکاک داخلی و خارجی جسم موردنظر را کاهش داد.

عملکرد مستربچ لیزکننده به این شکل است که پس از افزودن مستربچ لیزکننده، با گذشت زمان این مواد به طرف سطح پلیمر حرکت می‌کنند و در آن‌جا کریستالیزه می‌شوند و با ایجاد لایه‌ای نازک روی سطح پلیمر، زمانی که پلیمر خنک می‌شود، میزان اصطکاک کاهش خواهد یافت. در واقع زمانی که سطح جسم به صورت خیلی نازک از این ماده پوشیده می‌شود، میزان چسبندگی کاهش پیدا می‌کند و به دنبال آن لغزندگی سطح را به همراه دارد. در پایان افزودنی‌های آمیدی به طور یکنواخت در پلیمر توزیع خواهند شد.

سرعت حرکت عوامل لیزکننده به سمت پلیمرها، به طول و غلظت مواد افزودنی و همچنین پلیمر بستگی دارد. میزان استفاده از این لیزکننده، به نوع جسم و ضریب اصطکاک سطح بستگی دارد.

مزیت های مستربچ لیز کننده

این نوع مستربچ با توجه به افزودنی‌هایی که دارد، از مزایایی برخوردار است که افزایش کارایی آن را به دنبال دارد. در نتیجه بسیاری از افراد به دنبال خرید مستربچ لیز کننده برای انجام کاربرد موردنظر خود هستند. در زیر چند نمونه از مزیت‌های این نوع ماده‌ی شیمیایی را بیان می‌کنیم.

  • جلوگیری از چسبندگی لایه‌های سطوح مختلف فیلم و جدا شدن راحت لایه‌ها از یکدیگر
  • کاهش ضریب اصطکاک سطح فیلم و افزایش کیفیت آن
  • سبب کاهش استهلاک در ماشین‌آلات می‌شود.
  • باعث حمل‌ونقل راحت فیلم‌های پلیمری می‌شود.
  • باعث افزایش سرعت در فرایند تولید و بهبود قابلیت چاپ می‌شود.
  • این مستربچ‌ها همچنین سبب ایجاد فیلم‌هایی با سطح براق و صاف می‌شوند.

کاربردهای مستربچ لیزکننده

مستربچ لیزکننده نوعی ماده شيميايي است که با قابلیت‌های بی‌نظیرش، جهت کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت مستربچ لیزکننده با توجه به ویژگی‌ها و کاربردهایی که دارد، مقرون‌به صرفه است. از این نوع مستربچ، در محصولاتی مانند PET، PP، PE استفاده می‌شود. این محصول همچنین قابل استفاده در فیلم‌های نازک، ضخیم، معمولی و فیلم‌های کشاورزی است.

تفاوت مستربچ‌های لیز کننده و آنتی بلاک

اگر با زبان ساده بخواهیم تفاوت اصلی عملکردو دو مستربچ لیزکننده و آنتی بلاک را توضیح دهیم باید بگوییم با استفاده از  لیز کننده‌ها دو سطح روی یکدیگر سُر خواهند خورد . در حقیقت لیز کننده باعث ایجاد سرخوردگی دو سطح بر روی یکدیگر خواهد شد و نیروی برشی را کاهش می‌دهد در صورتی که آنتی بلاک‌ها تنها اجازه نمی‌دهند که دو سطح پلیمری به یکدیگر بچسبد و در واقع نیروی عمودی چسبندگی بین دو سطح پلیمری را کاهش می‌دهد. برای مطالعه بیشتر به مقاله تفاوت مستربچ لیزکننده و آنتی بلاک مراجعه کنید.

قیمت مستربچ لیزکننده

مستربچ لیزکننده دارای دو نوع افزودنی لیزکننده و بلاکینگ است که با استفاده از تکنولوژی‌های به روز و خاص با هم ترکیب می‌شوند. این ترکیب باعث عملکرد بهتر مستربچ و کاهش اصطکاک و چسبندگی بین لایه‌های مواد پلیمری می‌شود. قیمت مستربچ لیزکننده با توجه به کاربردهای ویژه‌ای که دارد مناسب است. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت این مستربچ به صورت حضوری با مراجعه به فروشگاه‌های بزرگ یا از طریق اینترنتی اقدام کنید.

 خرید مستربچ لیزکننده

مستربچ لیزکننده که به مستربچ اسلیپ نیز مشهور است جهت جلوگیری از چسبندگی بین لایه‌ی فیلم‌های نازک، معمولی و کشاورزی به کار می‌رود. کیفیت مستربچ و نوع افزودنی‌های آن تاثیر به سزایی در عملکرد درست این محصول دارد. از این رو جهت خرید این مستربچ، شما می‌توانید ابتدا از طریق سایت‌های معتبر نسبت به انواع، ویژگی‌ها و کاربردهای آن شناخت پیدا کنید. سپس با توجه به اطلاعات به دست آمده، برای خرید مستربچ لیزکننده با کیفیت و مرغوب اقدام کنید.

جمع بندی

گاهی اوقات اتفاق می‌افتد، بر اثر طولانی شدن انبار کردن فیلم‌های پلیمری یا فشرده شدن لایه‌ها در حین استفاده، یک چسبندگی بین لایه‌ها به وجود می‌آید. در این صورت برای باز کردن فیلم‌های رول شده باید از مستربچ لیزکننده استفاده کرد.

از موارد دیگر استفاده می‌توان به کاربرد آن در حین تولید یا پیچاندن رول‌های فیلم اشاره کرد. با توجه به این‌که در سطح پلیمرها اصطکاک بالایی وجود دارد، مانع از رهاسازی درست قالب پلاستیک جهت رول کردن فیلم و بسته‌بندی استاندارد می‌شود. جهت اجتناب از این مشکل باید از مستربچ لیزکننده استفاده کرد.

این مستربچ نوعی از ترکیبات آلی است که باعث افزایش کیفیت سطح فیلم می‌شود. البته اگر در تهیه‌ی آن از مواد اولیه‌ی مرغوب استفاده شود. یکی از پرمصرف‌ترین افزودنی‌های این نوع مستربچ، آمیدهای نوع اول هستند. این افزودنی‌ها از مشتقات اسیدهای چرب به شمار می‌آیند. غلظت مستربچ لیزکننده را می‌توان از روی نوع پلیمر، میزان ضریب اصطکاک و سرعت مهاجرت مواد لیزکننده تشخیص داد.

0 نظر تا کنون ارائه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید محصولات در معین پلیمر
02156804800