مستربچ رنگی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

امروزه با پیشرفت صنعت پلاستیک از ترکیبات مختلفی برای ارتقا سطح کیفیت تولیدات استفاده می شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مستربچ‌ها هستند. مستربچ‌ها افزودنی‌هایی پرکاربرد به شما می روند که می‌توانند باعث ایجاد خواص جدید در محصول تولیدی شوند. یکی از انواع پرکاربرد مستربچ، مستربچ رنگی است که در نمونه‌های سفید، مشکی و رنگی وارد بازار می‌شود تا با تغییر رنگ محصولات، باعث افزایش جذابیت محصول و جلب توجه مشتریان شود. همراه ما باشید تا با مستربچ رنگی و کاربرد آن آشنا شویم.

مستربچ رنگی و کاربردهای آن

آشنایی با مستربچ رنگی

مستربچ رنگی نوعی افزودنی پلاستیکی جامد است که با هدف ایجاد رنگ در پلاستیک‌ها تولید می‌شود. در واقع برای تولید این محصول رنگدانه و سایر افزودنی‌ها با پایه پلیمری طی یک عملیات حرارتی اختلاط یافته و بعد از خنک سازی برش می‌خورند تا به گرانول‌های گلوله‌ای مستربچ رنگی تبدیل شوند. این نوع مستربچ در ترکیب با مواد خام اولیه، باعث رنگ آمیزی آن شده که در نهایت منجر به تولید محصولات پلاستیکی رنگی با ظاهری جذاب‌تر می‌شود. مستربچ رنگی ترکیبی از یک یا چند رنگ و یک رزین پلیمری است که باید برای استفاده از آن، به یکسان بودن پایه پلیمری مستربچ و مواد اولیه پلیمری توجه شود.

مزایا استفاده از مستربچ رنگی

خرید مستربچ رنگی به دلیل ویژگی‌های گسترده آن، مزایا بسیاری به همراه دارد که با ایجاد محصولی با کیفیت، رضایت بسیاری از مشتریان را جلب می‌نماید. مزایا مستربچ رنگی عبارتند از:

 • افزایش جذابیت ظاهری پلاستیک
 • بهبود درخشش سطوح
 • امکان استفاده نامحدود
 • در دسترس و ارزان قیمت
 • تنوع و ثبات بالا رنگی
 • سهولت استفاده در شرایط تولیدی گوناگون
 • امکان کنترل میزان شفافیت و کدری محصول
 • عدم پخش پیگمنت در هوا و جلوگیری از آلودگی فضا
 • کاهش میزان مصرفی پیگمنت یا افزودنی

به طور کلی مستربچ‌ها به دلیل ساختار گرانولی، به راحتی و با سرعت بالا در فرایند تولیدات وارد شده و با پراکندگی مناسب، سبب ایجاد محصولاتی در سطح کیفیتی بالاتر می‌شوند.

کاربرد مستربچ رنگی

مستربچ رنگی در طیف گسترده‌ای از پایه پلیمری تولید می‌شود تا بتوان از آن در صنایع مختلف بهره گرفت. همچنین مستربچ رنگی می‌تواند به صورت مستقل یا در ترکیب با افزودنی‌های دیگر باعث بهبود عملکرد محصولات تولیدی شود. به طور کلی از کاربردهای این نوع مستربچ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • قالب گیری تزریقی
 • تولید انواع ظروف پلاستیکی آشپزخانه
 • قطعات رنگی خودرو
 • لوازم خانگی
 • صنعت کشاورزی
 • بسته بندی

و به طور کلی هر نوع صنعتی که محصولات تولیدی خود را به صورت رنگی سفارش می‌گیرند، به این مستربچ‌های رنگی نیاز دارند.

خرید مستربچ رنگی

برای خرید مستربچ رنگی باید به چند نکته توجه شود. در ابتدا این موضوع را در نظر داشته باشید که پایه پلیمری این نوع مستربچ با پایه پلیمری محصول یکسان باشد. سپس با در نظر گرفتن مشخصات فنی چون درصد رطوبت، دمای ذوب، میزان پراکندگی در پلیمر، مقاومت حرارتی سطح و… کیفیت مستربچ را بسنجید. میزان پیگمنت موجود در مستربچ رنگی، غلظت آن را مشخص می‌کند. بنابراین سعی شود با توجه به ضخامت قطعه و میزان پوشش دهی مورد نیاز، مستربچی متناسب با آن تهیه شود. بنابر نکات اشاره شده شما باید در ابتدا اطلاعات کافی از محصول تولیدی و نیازهای آن داشته باشید تا در نهایت با مشورت از متخصصان این حوزه و مذاکره با مشاوران فروش شرکت‌های مختلف، محصول مناسب را شناسایی کنید. کیفیت مناسب مستربچ‌ها کمک زیادی به ارتقا سطح کیفیت محصول و جلب رضایت مشتریان می‌کند. بنابراین با صرف اندک هزینه بیشتر شما به محصولی با ظاهر جذاب و کیفیت عالی دست می‌یابید.

قیمت مستربچ رنگی

با توجه به اهمیت مستربچ‌ها در تولید محصولات پلاستیکی، امروزه شرکت‌های مختلف با بکارگیری شیوه‌های تولیدی گوناگون، اقدام به تولید این ماده کرده اند. قیمت مستربچ رنگی وابسته به شیوه تولید و کیفیت مواد اولیه استفاده شده بسیار متفاوت است. همچنین قیمت مواد اولیه تولید مستربچ با توجه به بازار جهانی و به صورت روزانه مشخص می‌شود، بنابراین نمی‌توان قیمت واحدی برای آن در نظر گرفت و باید به هنگام خرید از تولیدکنندگان مختلف استعلام گرفت. پیشنهاد می‌شود پیش از استعلام قیمت، اطلاعات مناسبی از محصول مورد نیاز خود کسب کنید. فاکتورهای گوناگونی بر روی قیمت یک محصول تاثیر دارد که یکی از مهم ترین آن‌ها مواد اولیه است. مستربچ‌ها به دو صورت نو و بازیافتی تهیه می‌شوند که نمونه‌های بازیافتی با کیفیتی پایین‌تر، قیمت کمتری هم دارند. معمولا وابسته به میزان کیفیت مورد نیاز هر صنعت، از هر دو این نمونه‌ها استفاده می‌شود. همچنین کیفیت ساخت، برند تولیدکننده، شرایط عرضه و تقاضا بازار و… نیز بر قیمت مستربچ رنگی تاثیر می‌گذارد. لذا پیشنهاد می‌شود پیش از هرگونه اقدامی، با تولیدکنندگان این محصول مذاکره کنید و ضمن دریافت قیمت مستربچ رنگی، کیفیت آن را بررسی کرده و با سایر تولیدکنندگان مقایسه کنید تا در نهایت محصول باکیفیت و به صرفه انتخاب کنید.

جمع بندی

مستربچ رنگی نوعی از مستربچ‌های پرکاربرد در صنعت پلاستیک است که با ایجاد رنگ در محصولات به ایجاد ظاهری شیک و مناسب کمک کرده و باعث افزایش جذب مشتری می‌شود. وجود رنگ در محصولات تولیدی کمک زیادی به افزایش فروش آن می‌کند و ممکن است فروش یک محصول را تا چندین برابر افزایش دهد. با وجود مستربچ  رنگی دسترسی به این هدف دیگر با چالش‌های قدیمی مواجه نیست و شما می‌توانید در سریع ترین زمان ممکن به محصولی رنگی و باکیفیت دست یابید. ما در این مقاله با مستربچ رنگی و مزایا آن آشنا شدیم تا شما به هنگام خرید این محصول از اطلاعات کافی برخوردار باشید.

مقـــــالات مرتبـــــط را مشاهـــــده کنیـــــد
مشاهده آرشیو

مزایای استفاده از مستربچ

امروزه با پیشرفت صنعت پلاستیک از ترکیبات مختلفی برای ارتقا سطح کیفیت تولیدات استفاده می شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مستربچ‌ها هستند. مستربچ‌ها افزودنی‌هایی ...

منتشر شده در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۴۰۲

مستربچ چیست؟

امروزه با پیشرفت صنعت پلاستیک از ترکیبات مختلفی برای ارتقا سطح کیفیت تولیدات استفاده می شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مستربچ‌ها هستند. مستربچ‌ها افزودنی‌هایی ...

منتشر شده در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۴۰۲

نکات مهم برای خرید مستربچ مناسب

امروزه با پیشرفت صنعت پلاستیک از ترکیبات مختلفی برای ارتقا سطح کیفیت تولیدات استفاده می شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مستربچ‌ها هستند. مستربچ‌ها افزودنی‌هایی ...

منتشر شده در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۴۰۲
0 نظر تا کنون ارائه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *